printlogo


اخبار

درگز میزبان نخستین همایش موسیقی بخشی های شمال خراسان 

محمد حسام مسلمی / اولین همایش موسیقی
بخشی های شمال خراسان، ششم و هفتم اردیبهشت ماه در سالن همایش های الغدیر درگز برگزار می شود. به گزارش خراسان رضوی، «مرتضی حمیدی» فرماندار شهرستان درگز روز گذشته در نشست خبری اولین همایش موسیقی بخشی های شمال خراسان که در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) مشهد برگزار شد با بیان اینکه شهرستان درگز از ظرفیت و پتانسیل بالایی در زمینه های اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری برخوردار است، اظهار کرد: بخشی های خراسان نمادی از فرهنگ و استعداد این شهرستان هستند و برگزاری این همایش به منظور پاسداشت این هنرمندان برگزار می شود. وی افزود: همزمان با برگزاری این همایش نمایشگاه و جشنواره ای از صنایع دستی، تولیدات عشایر و غذاهای سنتی برپا می شود؛ همچنین برگزاری مسابقات کشتی با چوخه در پنجم اردیبهشت از دیگر برنامه های فرهنگی در این شهرستان است. 
همچنین «افشین تحفه گر» معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در گزارشی به برگزاری همایش های موسیقی در دو سال گذشته اشاره کرد. وی برگزاری همایش «نوای دل» به مناسبت گرامیداشت و تجلیل از استاد عثمان محمدپرست هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی خواف، جشنواره «پیران چنگی» ویژه نکوداشت استاد حاج قربان سلیمانی و استاد حاج حسین یگانه، جشنواره «خنیاگران جام» ویژه نکوداشت اساتید فقید تربت جام، همایش بخشی های شمال خراسان و جشنواره موسیقی سنتی «سرو آزاد» یادواره استاد پرویز مشکاتیان در نیشابور را از اقدامات صورت گرفته در حوزه موسیقی برشمرد.
حضور 23 بخشی شمال خراسان در همایش درگز
در ادامه «حسین حیدر بیگی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان درگز نیز با اشاره به حضور بیش از 23 نفر از بخشی های شمال خراسان در این همایش اظهار کرد: اجرا، ثبت و ضبط مجموعه آهنگ های 
کرمانجی،  ترکی  و ترکمنی از جمله رویکردهای این همایش است. 
دبیر این همایش ایجاد موزه و کارگاه ساخت سازهای موسیقی مقامی را از دیگر برنامه های جنبی این همایش عنوان کرد و افزود: «بهروز وجدانی» نماینده ایران در یونسکو که در ثبت بین المللی موسیقی بخشی های خراسان تلاش کرد در این همایش سخنرانی خواهد کرد.
سرمایه های فرهنگی خراسان از بین ما رفته اند...
استاد «محمد یگانه» از پیشکسوتان موسیقی مقامی شمال خراسان هم که در این نشست حضور یافته بود، برگزاری همایش موسیقی بخشی های شمال خراسان را نقطه عطفی در فعالیت های فرهنگی و هنری برشمرد و گفت: بخشی ها تنها نوازنده ساز نیستند بلکه از نظر ویژگی های شخصیتی آن ها در جامعه از منزلت خاصی برخوردار بوده و هستند.
 وی تصریح کرد: خوشحالیم که مسئولان برای حمایت از هنرمندان همایش بخشی های شمال خراسان را برگزار می کنند اما متاسفانه برگزاری این همایش بعد از سال های طولانی برگزار می شود و در این مدت بهترین هنرمندان این خطه که از سرمایه های فرهنگی خراسان و کشور بودند از میان ما رفتند و ما نتوانستیم آن طور که باید و شاید آنها را به جامعه معرفی کنیم.
 
 
امضای آلبوم «عطار» با حضور آهنگساز نیشابوری
شرکت اول - عصر جمعه گذشته جشن رونمایی و امضای آلبوم «عطار» با حضور آرش کامور، آهنگساز نیشابوری این آلبوم در کافه کتاب آفتاب مشهد برگزار شد. هفته گذشته و همزمان با روز بزرگداشت فرید الدین عطار نیشابوری بود که آلبوم «عطار» با حضور جمعی از فرهیختگان ادب و هنر کشور، در تالار رودکی تهران رونمایی شد. آلبومی که «آرش کامور» کمانچه نواز نیشابوری، آهنگسازی و «وحید تاج» خواننده نام آشنای موسیقی اصیل ایرانی خوانندگی آن  را بر عهده داشته اند. رونمایی از آلبوم موسیقی با نام «عطار نیشابوری» و با آهنگسازی هنرمند نیشابوری سبب شد تا در خراسان رضوی نیز مراسمی برای تقدیر از این تلاش هنری برپا و جشن امضای این اثر با حضور آرش کامور برگزار شود. کامور، در این نشست که با همکاری کانون فرهنگی اجتماعی سرو برگزار شد، با تشکر از حضور علاقه مندان موسیقی اصیلی ایرانی، به بیان نکاتی در خصوص این آلبوم موسیقی پرداخت و گفت: طرح گرافیک آلبوم عطار توسط ناصر نصیری انجام شده که در حقیقت فیروزه ای است که با نام عطار از دل خاک بیرون زده است، خوانندگی این اثر با صدای وحید تاج است. این مجموعه شامل یازده قطعه موسیقی است که هفت قطعه آن باکلام و مابقی بی کلام است. وی در ادامه افزود: ما سعی کردیم با همکاری تیم شورای ادبی مجموعه عطار برای این اثر غزل هایی را انتخاب کنیم که مخاطبان دریافت سهل و راحتی را از آن ها داشته باشند و این به این معنی است که وقتی شما موسیقی و شعر را با هم می شنوید، باید در یک زمان هر دو هنر را درک کنید و به همین خاطر ما آثاری از این شاعر را برگزیدیم تا بتوانیم مخاطب را تا لحظه آخر اجرای اثر با خود همراه کنیم. «محسن سمیع» سرپرست اداره موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز که در این مراسم حضور یافته بود گفت: معرفی و تقدیر از هنرمندان جوان و به نام خطه خراسان از جمله وظایف اداره ارشاد است. در ادامه دکتر «نوروز» از اساتید رشته ادبیات، به بیان نکاتی در خصوص شخصیت عطار نیشابوری پرداخت و گفت: در دنیای امروز، هنر و ادبیات در انتقال اندیشه ها و آرمان های انسان معاصر نقش بسزایی دارد و این دو شاخه زاییده تفکر و تخیل انسان های خلاقی است که می توانند به این وسیله ره آوردهای نوینی را به جامعه خود عرضه کنند و ما باید قدر این دست از آدمیان را بدانیم که عطار یکی از این بزرگواران است. وی افزود: هیچ ملتی بزرگ نخواهد شد تا زمانی که قدر بزرگان خود را بداند. از دیگر برنامه های این نشست، اجرای شاهنامه خوانی و دوتار نوازی استاد «محمد یگانه» پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان بود. در پایان این مراسم نیز یک نسخه از آلبوم «عطار» با همیاری حاضران به فروش رسید و درآمد حاصل از آن به بنیاد خیریه مهیار ارغوان، حامی کودکان سرطانی اهدا شد.

 

صلاحیت 492 داوطلب شورای شهر و روستا در کاشمر تأیید شد 

 مهدیان/ فرماندار و رئیس ستاد انتخابات کاشمر با اشاره به انصراف و رد صلاحیت 10 نفر از ثبت نام کنندگان در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی و شهر در این شهرستان گفت: با اعلام هیئت نظارت، صلاحیت 492 نفر برای حضور در رقابت شوراهای شهر و روستا در کاشمر تأیید شد. مهندس فرهادی با بیان این که در مدت زمان قانونی ثبت نام تعداد 502 نفر برای رقابت در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در شهرهای کاشمر و ریوش و روستاهای بخش مرکزی و کوهسرخ با تکمیل فرم و ارائه مدارک ثبت نام خود را قطعی کردند افزود: تا کنون 2 نفر در شهر ریوش و 6 نفر در روستاهای بخش کوهسرخ از ادامه شرکت در انتخابات انصراف دادند و بر اساس اعلام هیئت نظارت یک نفر در شورای شهر کاشمر و بر اساس اعلام هیئت اجرایی یک نفر در بخش کوهسرخ رد صلاحیت شدند.وی با بیان این که با احتساب افرادی که انصراف داده و افرادی که صلاحیت آنها مورد تایید قرارنگرفته است تعداد 492 نفر برای شوراهای اسلامی شهر و روستا در این شهرستان با هم رقابت خواهند کرد یادآور شد: به استناد قانون، داوطلبان برای دریافت وضعیت بررسی و رسیدگی به صلاحیت خود می توانند از دوم اردیبهشت ماه به فرمانداری مراجعه کنند.