استانگردی 95

دومین شهر زیارتی استان، میزبان گردشگران

وجود بارگاه امام زادگان و زیارتگاه شهید آیت ا... سید حسن مدرس در پهنه 5 هزار کیلومتری کاشمر، این شهر را به مستعدترین شهر در جذب گردشگر زیارت نه تنها در استان بلکه در کشور تبدیل کرده است. به طوری که حضور بیش از 3.5 میلیون زائر و مسافر در ایام مختلف سال نام کاشمر را در ردیف دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی در کشور قرار داده است. کاشمر در فاصله 220 کیلومتری جنوب غربی مشهد با سه منطقه آب و هوایی متفاوت و بهاری سرسبز آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی است. زیارتگاه شهید آیت ا... مدرس هم در جنوب شهر کاشمر با امکانات و خدمات رفاهی میزبان مسافران نوروزی است. این مجموعه که تحت مدیریت آستان قدس رضوی اداره می شود با داشتن فضای استراحت، سوئیت، مکان بازی کودکان، کتابخانه و موزه اسناد، مکانی مناسب برای استراحت مراجعه کنندگان است. امام زادگان  و آستان مقدس امام زاده سید مرتضی که در جوار کوه های سر به فلک کشیده و در حاشیه پارک جنگلی در فاصله 5 کیلومتری شمال شهر کاشمر خودنمایی می کند از امکانات و خدمات رفاهی خوبی برای پذیرایی و اسکان زائران و مسافران برخوردار است. آستان مقدس امام زاده سید حمزه (ع) که در داخل شهر کاشمر و در حاشیه خیابان خرمشهر واقع شده است دیگر مکان زیارتی این شهر است. مسجد جامع کاشمر، مدرسه‌ علمیّه‌ حاج سلطان ، کاروان سرای حاج کاظم مدرسی ، قلعه‌ آتشگاه،  یخدان فروتقه، یخچال طبیعی بند قرا ، آبشار و آبگرم معدنی کریز و منطقه نمونه گردشگری شصت دره  از دیگر اماکن و جاذبه های گردشگری و طبیعی در کاشمر است.
بردسکن
شهرستان بردسکن دارای 170 اثر تاریخی – فرهنگی و طبیعی از جمله، 7 محوطه باستانی ،8 تپه باستانی ، 18 قلعه تاریخی ، 32 امام زاده ، 12مسجد ، 13 آب انبار ، 9 قبرستان ، 26 منزل تاریخی و سنتی ، 2 برج بسیار ارزشمند و 37 اثر طبیعی و...است که قدمت این اماکن از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه است. از جمله جاذبه های حوزه گردشگری و تاریخی منطقه بردسکن عبارتند از: برج علی آباد کاشمر، مناره فیروزآباد،مقبره عبل آباد، کاروان سرای کبودان ،نمکزارهای کویری،جنگل های جنوب روستای رکن آباد،عظیم آباد و قوژدآباد،آبشار سربرج، غارهای درونه و سیر و آهوبم، جنگل کاسف،دهانه بیجورد و ... یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان بردسکن نمکزارهای کویر لوت است .
بجستان
شهرستان بجستان در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. این شهرستان از شمال به خلیل آباد و از جنوب به فردوس، از شرق به گناباد و از غرب به بشرویه منتهی می‌شود. از مهم ترین آثار دیدنی ، تاریخی و گردشگری این شهرستان می توان به مسجد جامع بجستان ، پل یونسی، رباط زین آباد، رباط فخرآباد،مسجد مرندیز، مسجد مزار ، قلعه درزاب ، قلعه دختر، کاروان سرای قاسم‌آباد و منطقه ییلاقی سیاه کوه اشاره کرد. در میان سوغات بجستان می توان از یاقوت سرخ کویر یا همان انار بجستان نام برد که به بسیاری از کشورهای اروپایی و شرق دور صادر می شود.
خلیل آباد
شهرستان خلیل‌آباد در بخش مرکزی استان قرار دارد که از شمال به کاشمر و از جنوب به گناباد و ازغرب به بردسکن محدود می‌شود. این شهرستان که در مسیر جاده ولایت واقع شده مهم ترین جاذبه های دیدنی ، فرهنگی وزیارتی آن گرمابه بهشتی ، مزار امام زاده سید حسن میر آباد،کهندژتاریخی کندر، امام زاده قاسم ارغا (ع)،حوض چهل پایه کندر،یخدان گلی و آبگرم است.
باخرز
شهرستان باخرزدر شمال شرق استان واقع شده است که از شمال به شهرستان تربت جام، از شرق به تایباد و از جنوب به زاوه محدود می شود. از مهم ترین آثار دیدنی این شهرستان می توان به آبشار و دره ارزنه ، دره  آشتی ، طبیعت روستای کردیان ، مسجد و مزار شیخ عبدا... ، شهر تاریخی مالین و تنگل و بند استای اشاره کرد.